PROJEKTI IN DOGODKI MLADINSKE SEKCIJE DRUŠTVA EKSENA

Osnovni namen projektov in dogodkov, ki jih izvajamo v mladinski sekciji društva Eksena je aktivno uresničevanje človekovih in otrokovih pravic ter načel strpnosti skozi različne teoretične, praktične in tematske predpostavke.

Aktivni v skupnosti

V soboto, 28. 5. 2022, je mladinska sekcija Društva Eksena v okviru evropskega leta mladih organizirala dogodek z naslovom: Aktivni v skupnosti. Osrednji namen dogodka je bil mlade spodbuditi k aktivnemu pristopu, samoaktivaciji in participaciji na individualnem, lokalnem in nacionalnem nivoju.
V teoretičnem delu smo mlade seznanili o kompleksnem konceptu aktivnega državljanstva v povezavi s konceptom trajnostnega razvoja in uresničevanja ciljev trajnostnega razvoja. Udeležencem smo predstavili tudi osem stopenjsko lestvico participacije na katero so se skozi svoje trenutno delovanje tudi sami uvrstili. Skozi praktični so mladi imeli priložnost izražati svoje mnenje, pobude, inciative in predloge skozi vnaprej pripravljeno igro. Mladi so na dogodku aktivno sodelovali.
Dogodek je v okviru evropskega leta mladih sofinanciran s strani nacionalne agencije MOVIT.

Oblikuj, premikaj, sodeluj – delavnica o aktivnem državljanstvu

📣Mladinska sekcija Društva Eksena je v okviru evropskega leta mladih organizirala online delavnico 🗣️OBLIKUJ, PREMIKAJ, SODELUJ – delavnica o aktivnem državljanstvu« v okviru Evropskega leta mladih.”
Delavnica je potekala v četrtek, 12. 5. 2022, ob 18.00 uri, online.
Skozi delavnico so imeli priložnost spoznati pojem aktivnega državljanstva, ozavestiti na kakšne načine so že aktivni državljani in spoznati konkreten pojem politične participacije. Pogovor je potekal tudi o prostovoljstvu in možnih načinih prostovoljstva znotraj Evropske unije.

Prihajajoči dogodki v mesecu maju in juniju 2022

Screenshot 2022-05-09 at 17.07.54
AKTIVNI V SKUPNOSTI

Opazuj, izkusi in vključuj – delavnico za ozaveščanje o socialni vključenosti

📣Društvo Eksena vabi na online dogodek: 🔹“Opazuj, izkusi in vključuj – delavnico za ozaveščanje o socialni vključenosti “🔹, ki bo v četrtek, 27. 5. 2021, od 17.00 do 17.45 ure.
Delavnica je namenjena vsem mladim med 13. in 25. letom starosti ter je del delavnic Mreže vzornikov v sklopu Evropskega tedna mladih 2021.
Mreža vzornikov je pobuda Evropske komisije iz leta 2016, namenjena spodbujanju socialne vključenosti, aktivnega državljanstva in zavezanosti evropskim vrednotam ter preprečevanju izključevanja in nasilne radikalizacije mladih.
Potrebna je predhodna prijava na 📧info@drustvo-eksena.si

delavnica izkusi...

Mladi in trajnostni razvoj

V mladinski sekciji Društva Eksena smo v ponedeljek, 24.5., organizirali online dogodek “Mladi in trajnostni razvoj”, v okviru Evropskega tedna mladih 2021. Osrednje sporočilo letošnjega Evropskega tedna mladih je “Prihodnost je v naših rokah.”  

Namen dogodka je bil spodbuditi mlade k uresničevanju ciljev trajnostnega razvoja, aktivnemu pristopu do okoljske problematike, individualnega prispevka k evropskemu zelenemu dogovoru in predstaviti priložnosti, ki jih Evropska unija nudi mladim.  

V teoretičnem delu delavnice so mladi obravnavane teme spoznavali skozi pripravljene video vsebine, skozi praktični del pa so imeli priložnost izraziti svoje poglede, stališča in pobude. Skozi aktivno sodelovanje so bili spodbujeni k prevzemanju odgovornosti v odnosu do okolja, saj je Zemlja odgovornost vsakega izmed nas in zato nobena dejavnost ne more trajati in ne more biti učinkovita, če vsak ne prispeva svojega dela. 

V mladinski sekciji Društva Eksena bomo s tovrstnimi aktivnostmi vsekakor nadaljevali in si še naprej aktivno prizadevali za uresničevanje vseh ciljev trajnostnega razvoja in človekovih pravic v vsakodnevnem življenju. 

Člani mladinske sekcije društva Eksena na Erasmus+ izmenjavi v Litvi

Mladostniki, člani Društva Eksena, so se kot partnerji projekta Erasmus + ey “A beautiful mind” od 3.-9. decembra 2019 udeležili izmenjave v Litvi. 

Osredja tema projekta je bila duševno zdravje in zmanjševanje predsodkov o duševnih boleznih. Tekom projekta so mladostniki Društva Eksena predstavili tudi naše projekte, ki imajo zelo pomembno vlogo pri preventivi duševnega zdravja posameznika.Na izmenjavi so si ogledali tudi center za otroke z duševnimi boleznimi in z njimi preživeli likovno-ustvarjalni dan. Z vami delimo nekaj vtisov in fotografij iz izmenjave. 

Screenshot 2019-12-11 at 11.33.36
Screenshot 2019-12-11 at 12.22.18
ALJA GRACEJ

Udeleženka izmenjave v Litvi

“Prejšnji teden sem v Litvi v okviru Erasmus+ projekta obiskala šolo s posebnim programom. V skupini je bila deklica, ki ni govorila litovščino, kaj šele angleško. Zato sem se morala znajti drugače. Pa ravno jaz, ko že itak nimam nekega znanja pri delu z otroki! A ne bi raje delal z njo kdo bolj sposoben, jaz pa se grem smilit sama sebi v en kot. Občutila sem, da nimam pojma, da ne bom fajna, da ji bo z mano dolgočasno… Ja, bilo je težko. Zaradi tega nisem dobila razsvetljenje kako z njo komunicirat, ko me je nekaj vprašala. Sem pa ostala z njo. Brez znanja, ki ga dobivam na IC Eksena bi zagotovo ta občutek skrila v smislu “ne počutim se dobro, grem stran”. Sedaj pa ga znam ozavestiti. Skupaj sva ustvarjali, čeprav ni bilo točno tako kot bi si jaz želela. Nisem razumela kaj mi hoče povedati, stvari sem ji morala razložiti drugače. Nekaj je šlo, nekaj ne. Ko pa sva končali me je močno objela! Strela me ne bi mogla tako hudo zadeti. Deklica me je sprejela točno tako kot sem. Sploh me ni obsojala in takrat sem čutila eno samo veliko ljubezen. Kaj vse nas učijo otroci pa smo čisto slepi… Na koncu pa še velika zahvala društvu Eksena za povabilo za sodelovanje na tem projektu in Izobraževalni center Eksena za znanje, ki ga podajate. Bile je težka, a zame zelo dragocena izkušnja!”

JULIJA POLIČ TRČAK

Podpredsednica mladinske sekcije društva Eksena

“Za mano je pet zelo poučnih in zanimivih dni. Projekt “A beautiful mind” je v meni prebudil različne občutke. Od zadovoljstva, veselja, vznemirjenja pa do jeze in razočaranja. Predvsem nad razmišljanjem in stanjem ljudi – mladih, izobraženih. Izvajali smo različne dejavnosti, naloge in aktivnosti, ki bi naj pripomogle k izboljšanju duševnega zdravja. Žalostno je, ko vidiš kako ljudje samo slepo sledijo “metodam”, ki “izboljšujejo” duševno zdravje, sami pa so nesočutni, nesramni in nestrpni ter mislijo da jim bo sprememba obnašanja in pozitivno razmišljanje dalo mir in ljubezen ter posledično duševno zdravje. V aktivnostih sem aktivno sodelovala in zraven občutila neizmerno hvaležnost za znanje, ki mi ga daje teorija Eksena. Da imam orodje, ki mi omogoča, da sem danes zdrav, odgovoren človek, ki razmišlja s svojo glavo. Hvala Erasmus+ in organizaciji Active Youth za organizacijo projekta. Predvsem pa hvala Izobraževalnemu centru Eksena, da sem zmogla to izkušnjo in v njej zrastla.”

Screenshot 2019-12-11 at 12.54.18
Untitled design

Člani mladinske sekcije društva Eksena na Erasmus+ izmenjavi v Turčiji

Člani mladinske sekcije društva Eksena so se od 15.11.2019 do 23.11.2019 udeležili Erasmus + izmenjave v Turčiji (Mersin). V okviru projekta
“Eco-friendly youth” so bili ves teden aktivni ter ustvarjalni v poglabljanju znanja o pomenu ozaveščanja skrbi in spoštljivega odnosa do narave in našega planeta. Skozi različne aktivnosti so se povezali s preostalimi udeleženci iz petih držav in jim predstavili uporabo našega znanja v odnosu do okolja. Zahvaljujemo se vodilnemu partnerju European Integration Group za sodelovanje in vodenje projekta. Fotogalerijo projekta si lahko ogledate tudi tukaj.
Z vami delimo tudi vtis dveh udeležencev izmenjave. 

NINO ANDERLUH

Udeleženec izmenjave v Turčiji

“Erasmus + projekt, ki sem se ga udeležil, je bil poučen, zanimiv in zabaven. Vsak dan smo imeli različne delavnice na temo ekologije, ki so nam omogočale aktivno participacijo in pridobivanje znanja na zabaven in poučen način. Ker je projekt potekal v angleščini, smo jo lahko vsakodnevno uporabljali ter s tem nadgrajevali svoje znanje tujega jezika. Poleg učenja je to tudi edinstvena priložnost za druženje in spoznavanje različnih kultur ter zabavo.”

Screenshot 2019-12-10 at 13.50.30
PASCALE EMILY PEČNIK

Predsednica mladinske sekcije društva Eksena

“Po osmih dneh Erasmus+ izmenjave v Turčiji, ko smo z mladostniki s solzami v očeh čakali na letališču in naredili evalvacijo projekta so nas preplavili občutki hvaležnosti za Izobraževalni center Eksena, dom, družino, prijatelje, delo, Slovenijo in življenjski standard so tisto, kar nam (mi) bo za vedno ostalo v spominu. Ob pogledu na slehernega udeleženca izmenjave, življenje ljudi na območju, kjer smo bivali in odnose med ljudmi ter nami, smo še bolj ozavestili, kako pomembno je vlagati v odnos in ljubezen in kaj nam to v resnici daje. Drug drugemu smo skozi celoten projekt bili v podporo, v sodelovanju in resnici, zato je vedno znova zmagala ljubezen. Da pa je temu lahko bilo tako, se zahvaljujemo Ekseni, še posebej go. Ajdi Bezenšek Špetič, ki nas je vodila čez naša otroška in najstniška leta na delavnici za otroke in mladostnike ter individualnih urah, da smo prišli do odnosa in, da lahko Teorijo Eksena vnašamo v prakso.”

Mladi – Prihodnost Evrope

V mladinski sekciji Društva Eksena smo v ponedeljek, 29. 4., organizirali dogodek MLADI – PRIHODNOST EVROPE.🇪🇺🇸🇮

Potekal je v sklopu Evropskega tedna mladih, tema letošnjega leta pa je bila “Demokracija in jaz”. Osrednje sporočilo za letos je, da imamo vsak dan priložnost, da vplivamo na odločitve, ki zadevajo vse nas tako v obliki formalne demokracije kot drugih oblikah participacije.

Namen dogodka »Mladi – prihodnost Evrope« je bil spodbujanje solidarnosti, participacije in strpnosti med mladimi na zabaven, igriv, a poučen način. Mladi so skozi različne točke spoznavali teme, kot so strategija EU za mlade, pomen evropskih volitev, stopenj participacije, solidarnosti in sodelovanja. Pri tem so aktivno sodelovali in se zabavali.
Po napetem boju skupin v izzivu znanja, fotografije in videa smo nepričakovano dobili izenačen izzid. Zmagovalni skupini “Burgerji” in “Telebajski” sta se takoj v duhu prijateljstva, sodelovanja in strpnosti odločili za delitev glavne nagrade – bona za burgermanijo v Kapljici Šentburger.
V mladinski sekciji in Društvu Eksena si želimo čim več tovrstnih dogodkov, predvsem v sodelovanju z lokalno in s širšo skupnostjo.

Vabljeni k ogledu fotoutrinkov.

#democracyandme #youthweek #ETM #DrustvoEksena

ŠKISOVA tržnica 2019

V društvu Eksena in Mladinski sekciji Društva Eksena smo se v četrtek, 9.5.2019 s svojimi programi in projekti predstavljali na Škisovi tržnici v Ljubljani. Kljub dežju je našo stojnico obiskalo veliko študentov, ki so podpisali peticijo za svetovni dan STOP OBREKOVANJU in so jim bili naši projekti zelo všeč.

Vabljeni k ogledu foto utrinkov.

Odpravimo diskriminacijo: Stop obrekovanju!

V Društvu Eksena smo v soboto,  6.4.2019 ob 11.00 uri, v sklopu vseslovenske človekoljubne nepridobitne akcije Dan za spremembe Slovenske filantropije organizirali okroglo mizo z naslovom: “Odpravimo diskriminacijo: Stop obrekovanju!”. Okroglo mizo je vodila gdč. Pascale Emily Pečnik, predsednica društva Eksena in mladinske sekcije društva Eksena ter mladinska ambasadorka informiranja. 

Na dogodku je potekala konstruktivna razprava o diskriminaciji in obrekovanju do različnih družbenih skupin ter predstavitev različnih preventivnih programov za odpravo diskriminacije Izobraževalnega centra Eksena in programov, ki jih nudi občina Šentjur. 

Na okrogli mizi so sodelovali: 

  • ga. Ajda Bezenšek Špetič, strokovna direktorica izobraževalnih programov na IC Eksena, predavateljica, vodja in izvajalka številnih projektov na področju človekovih pravic, zagovornica otrokovih pravic in soavtorica Teorije Eksena;
  • ga. Judita Menthans Šarlah, vodja oddelka za družbene dejavnosti na občini Šentjur;
  • dr. Nejc Jelen, vodja edukacijskih sodelavcev in Inštituta Eksena ter številnih človekoljubnih projektov kot so Stop Obrekovanju, Mednarodni dan za strpnost in prijateljstvo ter Mi smo za strpnost;
  • g. Nejc Radolič, šentjurski samostojni podjetnik, lastnik certifikata podjetja strpnih odnosov in naj frizer Štajerske 2019.

V Društvu Eksena  si želimo, da v duhu spodbujanja raznolikosti in dobrih odnosov med različnimi skupinami v družbi z namenom preventive in odprave diskriminacije ter nestrpnosti napredujemo tudi na lokalni ravni.

Vabljeni k ogledu foto utrinkov.

Čigava odgovornost je Zemlja?

Mladinska sekcija društva Eksena je v soboto, 24. 11.2018, v okviru tedna globalnega učenja organizirala okroglo mizo z naslovom: Čigava odgovornost je Zemlja.🌍

Skozi okroglo mizo, ki jo je vodila Pascale Emily Jurenec, mladinska delegatka Sveta Evrope 2018 in mladinska ambasadorka Informiranja 2018/2019, smo poglabljali pomembnost odnosa do okolja in sodelovanja različnih ravni (individualne, lokalne, nacionalne, evropske in globalne) za uresničevanje ciljev trajnostnega razvoja.Gostje okrogle mize so imeli iste cilje in se strinjali, da je Zemlja odgovornost vsakega izmed nas, saj nobena dejavnost ne more trajati in ne more biti učinkovita, če vsak ne prispeva svojega dela.

Pred okroglo mizo je potekala tudi delavnica za otroke in mladostnike na témo »Čigava odgovornost je Zemlja«, ki jo je vodila ga. Ajda Bezenšek Špetič (strokovna direktorica izobraževalnih programov na IC Eksena). Otroci in mladostniki so na obravnavano témo tudi ustvarjali, obiskovalci dogodka pa so si lahko ogledali razstavo nastalih risbic in plakatov.

Dogodek je s svojim nastopom popestril otroški pevski zborček Eksena pod vodstvom Mojce in Uroša Eferla.

Gostje okrogle mize so bili: dr. Nejc Jelen, dr. biokemije in molekularne biologije ter vodja Inštituta Eksena, ga. Vesna Kolar Planinšič, Sektor za strateško presojo vplivov na okolje, ga. Simona Fajfar, sekretarka urada RS za kemikalije, ga. Ajda Bezenšek Špetič, soavtorica in utemeljiteljica Teorije Eksena in ga. Tina Jelen, univ. dipl. geografinja in izvajalka projekta »Skozi Teorijo Eksena do spoštljivega odnosa do okolja in drug do drugega«.

Ga. Simona Fajfar, sekretarka Urada RS za kemikalije

“V veliko veselje mi je bilo, da sem kot predstavnica Urada RS za kemikalije lahko sodelovala v razpravi na okrogli mizo z naslovom »Čigava odgovornost je Zemlja?«, ki jo je organizirala Mladinska sekcija Društva Eksena. Okroglo mizo, ki je potekala v soboto 24.11., je vodila Pascale Emily Jurenec, mladinska delegatka Sveta Evrope 2018 in mladinska ambasadorka Informiranja 2018/2019. Predstavila sem doprinos Urada RS za kemikalije k našemu skupnemu cilju ohranjanja Zemlje skozi izvajanje kemijske zakonodaje. Navdušil me je odnos mladostnikov, ki so se vključili v razpravo in ki želijo odgovorno kot posamezniki prispevati k varovanju okolja. Dejstvo je, da prav vsak posameznik lahko prevzame odgovornost za svoje ravnanje in da upošteva navodila, ki jih pripravimo pristojni organi in s tem prispevajo k učinkoviti implementaciji kemijske zakonodaje. Vsi smo se strinjali, da je pomembno ozaveščanje o odgovornem ravnanju s kemikalijami in da k vsemu znanju dodamo tudi odnos do okolja, ker nam je mar za naše okolje in s tem prispevamo k uresničevanju ciljev trajnostnega razvoja.”

Screenshot 2019-12-10 at 17.03.02